Jak podaje agencja Reutera, powołując się na izraelskie źródła rządowe, Kac, który pozostaje również ministrem transportu, będzie sprawował funkcje szefa MSZ do czasu utworzenia nowego rządu po nadchodzących wyborach parlamentarnych wyznaczonych na 9 kwietnia.

Reklama

Kac jest członkiem Likudu, prawicowej partii premiera Netanjahu.

Oprócz stanowiska szefa rządu Netanjahu piastuje też urząd ministra obrony, który objął, gdy jego partner w prawicowej koalicji Awigdor Lieberman opuścił to stanowisko w listopadzie ub. roku. Netanjahu jest również ministrem zdrowia.

Grupa doradców premiera zasugerowała mu obsadzenie MSZ przez innego polityka, ponieważ premier jest przeciążony pracą, a zbliża się debata budżetowa.

Stronnicy Netanjahu wskazywali także na jego osobiste zaangażowanie w stosunki z przywódcami USA i Rosji oraz regularnie odbywane zagraniczne podróże, które pochłaniają mu wiele czasu.

Reklama

"Wspólnie z premierem będziemy kontynuowali kierowaniem polityką zagraniczną Państwa Izrael na drodze do nowych osiągnięć" - zadeklarował w niedzielę na Twitterze 63-letni Israel Kac.

Reklama

Kac w niedawnych prawyborach w Likudzie wypadł najlepiej spośród ministrów tej partii. Powierzenie mu MSZ umocniło jego pozycję jako głównego zastępcy i potencjalnego następcy Netanjahu - pisze agencja AP. Kac zapowiada, że po odejściu Netanjahu na emeryturę będzie się starał o stanowisko szefa partii i premiera.