Ana Brnabić premierem została w 2017 roku. Nie kryła się z tym, że jest lesbijką. Jej partnerka, Milica Djurdjić, jest lekarką. W ciążę zaszła dzięki sztucznemu zapłodnieniu. Urodzony przez nią w środę chłopiec dostał na imię Igor.

Reklama

Według agencji AFP komunikat kancelarii premier stwierdza, że Brnabić jest pierwszą szefową rządu na świecie żyjącą "w homoseksualnym związku" i "której podczas pełnienia urzędu partnerka urodziła dziecko".

Serbia, mająca bardzo konserwatywne społeczeństwo, nie uznaje małżeństw jednopłciowych; jednopłciowe pary nie mogą też adoptować dziecka. Adopcja jest jednak możliwa przez osoby samotne, niezależnie od ich orientacji.

Brnabić, wykształcona w USA i Wielkiej Brytanii, jest sojusznikiem populistycznego prezydenta Serbii Aleksandra Vuczicia. Jest w Serbii pierwszą kobietą na stanowisku premiera i pierwszą publicznie uznaną osobą w serbskiej polityce o odmiennej orientacji seksualnej.

Przedtem sprawowała urząd ministra administracji państwowej i samorządu lokalnego. Jej nominacja na to stanowisko została okrzyknięta wydarzeniem historycznym w kraju, w którym 40 proc. społeczeństwa homoseksualizm uważa za chorobę.

Reklama