Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się w pierwszej połowie maja uczestniczyłoby w nich, według własnych zapowiedzi 60 proc. respondentów. 27 proc. badanych nie planuje brać udziału w wyborach, a 13 proc. deklaruje, że nie podjęła jeszcze decyzji.

Reklama

Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 44 proc. ankietowanych, którzy wyrazili zamiar udziału w wyborach. Na drugim miejscu, z poparciem 28 proc. znalazła się Koalicja Europejska, którą tworzą: PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni. Próg wyborczy przekroczyła także Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 8 proc.

Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyłyby progu wyborczego. 4 proc. badanych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach do PE wyraziło poparcie dla Konfederacji KORWIN Braun Liroy Narodowcy, po 3 proc. głosów otrzymały Lewica Razem i Kukiz'15.

11 proc. respondentów było niezdecydowanych.

Badani zostali ponadto zapytani o ich przewidywania na temat tego, które ugrupowanie otrzyma najwięcej głosów w wyborach do PE. Najczęściej wskazywanym ugrupowaniami były Prawo i Sprawiedliwość (33 proc.) oraz Koalicja Europejska (18 proc.). 4 proc. badanych wskazało Wiosnę, a po 1 proc. - Kukiz'15, Lewicę Razem i Konfederację KORWIN Braun Liroy Narodowcy.

43 proc. respondentów nie potrafiło określić kto, ich zdaniem, wygra wybory.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10–15 maja 2019 roku techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 964 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne: N=554 – osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.