Dziennik Gazeta Prawana logo

Minister zdrowia dołącza do walki o schedę po May

25 maja 2019, 13:17
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Matt Hancock
Matt Hancock /PAP/EPA
Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock zapowiedział w sobotę, że będzie ubiegał się o stanowisko lidera Partii Konserwatywnej i premiera W. Brytanii po rezygnacji obecnej szefowej rządu Theresy May. Polityk nie jest jednak wśród faworytów do zwycięstwa.

40-letni Hancock zasiada w Izbie Gmin od 2010 r. Przed objęciem teki szefa resortu zdrowia był także ministrem ds. cyfryzacji, kultury, mediów i sportu. Wcześniej zajmował wiele wiceministerialnych stanowisk.

Wcześniej walkę o schedę po May – która formalnie ustąpi ze stanowiska 7 czerwca, ale pozostanie na nim do momentu wyłonienia następcy – zapowiedzieli także uważany za faworyta były minister spraw zagranicznych i lider eurosceptyków w kampanii referendalnej z 2016 r. Boris Johnson, a także obecny szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt.

Wśród innych kandydatów są także m.in. minister ds. rozwoju międzynarodowego Rory Stewart, była minister pracy i emerytur Esther McVey oraz była szefowa klubu parlamentarnego Partii Konserwatywnej, tzw. liderka Izby Gmin, Andrea Leadsom.

12351424-rory-stewart-esther-mcvey-boris.jpg
Rory Stewart, Esther McVey, Boris Johnson i Jeremy Hunt

Premier May zapowiedziała w piątek, że 7 czerwca ustąpi ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej, uruchamiając proces wyboru jej następcy. Przemawiając na Downing Street, May przyznała: "to jest i zawsze będzie źródłem głębokiego żalu, że nie byłam w stanie zrealizować brexitu".

Jak jednak wskazała, po trzykrotnym odrzuceniu proponowanego przez nią porozumienia w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej, stało się dla niej jasne, że "w najlepszym interesie tego kraju" leży zmiana na stanowisku premiera.

Według planów proces wyłonienia następcy May powinien skończyć się najpóźniej w połowie lipca, a nowy szef torysów przejmie po niej także urząd premiera.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj