Organizacje te, liczące ok. 200 tysięcy członków, działały na rosyjskim portalu społecznościowym VKontakte, bardzo popularnej w Rosji platformie, podobnej do Facebooka.

Reklama

Kontrola treści stron należących do organizacji wykazała istnienie tam informacji, "które odrzucają wartości rodzinne, są propagandą nietradycyjnego seksu i promują brak szacunku wobec rodziców" - napisał sąd w uzasadnieniu.

W 2013 r. w Rosji uchwalono ustawę, zakazującą udostępniania nieletnim gejowskiej "propagandy". Agencja AFP przypomina, że homoseksualizm był uważany w Rosji za przestępstwo do 1993 roku, a za chorobę psychiczną do 1999 roku.

Jedna z grup, którym zablokowano strony internetowe, to Społeczność Rosyjska LGBT, licząca ok. 187 000 członków. Druga, LGBT Rosja, jest kierowana przez rosyjską sieć organizacji pozarządowych LGBT.

Reklama

LGBT Rosja zapowiedziała odwołanie od decyzji sądu. Jej rzeczniczka Swietłana Zacharowa zapewniła: Nie publikujemy na naszych stronach niczego, co powinno być przeznaczone tylko dla dorosłych.