Ustawienie w kościele statuetek Pachamamy, czyli Matki Ziemi, znanej z tradycji Inków, krytycznie oceniła część hierarchii i konserwatywnych środowisk katolickich, według których był to przejaw oddawania kultu "pogańskim" bożkom.

Reklama

W internecie pojawiło się nagranie, na którym widać dwóch mężczyzn zabierających figurki z kościoła Santa Maria in Traspontina i wrzucających je następnie do Tybru.

Papież odniósł się do tej sprawy, zabierając głos podczas piątkowych obrad synodu biskupów. Jak zapewnił, figurki ustawiono w kościele "bez żadnych intencji bałwochwalstwa".

Nawiązując do kradzieży, dodał: To stało się w Rzymie i jako biskup tej diecezji proszę o przebaczenie osoby urażone tym gestem. Ponadto ogłaszam, że figurki, które wywołały taką medialną wrzawę, zostały znalezione w Tybrze. Nie są zniszczone.

Reklama

Franciszek nie wykluczył, że zostaną wystawione w czasie niedzielnej mszy w Watykanie z okazji zakończenia synodu biskupów. Odbywa się on pod hasłem: "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej".