"Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji. Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim. Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce" – to fragment apelu.

Reklama

Autorami petycji są Adam N. i Witek M. (chcą pozostać anonimowi).

- Apel z podpisami został złożony na ręce arcybiskupa Richarda Smitha w języku polskim, angielskim, włoskim i hiszpańskim – mówił w grudniu Thomas Lukaszuk w rozmowie z Onet.pl.- Otrzymał też elektroniczną kopię petycji, podpisaną przez ponad 128 tys. osób. Petycja już na pewno bezpośrednio lub pośrednio dotrze do papieża. Być może będą też podejmowane kroki, żeby przekazać ją nuncjuszowi Watykanu w Kanadzie. Nie wiem jednak, czy będą potrzebne. Arcybiskup zobowiązał się rozpatrzyć tę sprawę.

Reklama

Teraz Lukaszuk poinformował Wirtualną Polskę, że petycja została przez abpa Smitha przesłana dalej, bezpośrednio na ręce papieża Franciszka. Kopię otrzymał też abp Luigi Bonazzi, nuncjusz apostolski w Kanadzie. - Papież jest bardzo otwarty, spodziewamy się więc reakcji - mówi WP Thomas Lukaszuk.