MSZ w Kijowie poinformowało, że zapoznało się z doniesieniami brytyjskiej prasy, iż policyjny przewodnik po ekstremizmie zawiera m.in. znak tryzuba. "Herb państwowy Ukrainy bierze początek w czasach Rusi Kijowskiej i jest jednym z symboli jedności Ukraińców. Jest on szeroko wykorzystywany przez organy władzy państwowej i społeczność. Kojarzenie herbu państwowego Ukrainy z ekstremizmem obraża uczucia milionów ludzi na Ukrainie i poza jej granicami” "- napisało MSZ w komunikacie.

Reklama

Resort zaznaczył, iż oczekuje na oficjalne komentarze w tej sprawie od brytyjskiego Home Office oraz policji. "W razie potwierdzenia tego faktu żądamy usunięcia ukraińskiej symboliki państwowej z przewodnika" - oświadczyło MSZ Ukrainy.

Wcześniej protest w związku z umieszczeniem tryzuba w przewodniku po ekstremizmie wystosowała ambasada Ukrainy w Londynie. Wyjaśniła ona, że przewodnik został przygotowany przez policję antyterrorystyczną dla nauczycieli i personelu medycznego. Ambasada zażądała usunięcia godła Ukrainy z tych materiałów oraz oficjalnych przeprosin.