Większość czołowych hiszpańskich mediów zgodnie ocenia, że koronawirus jeszcze bardziej pogłębi narosłe latami różnice finansowe i społeczne pomiędzy obiema częściami UE. Wskazują, że brak konkretnej decyzji w sprawie pomocy dla ogarniętych chorobą Włoch i Hiszpanii rodzi nieufność oraz dowodzi braku solidarności unijnej.

Reklama

“El Mundo” wskazuje, że niedzielna propozycja hiszpańskiego premiera Pedra Sancheza w sprawie uruchomienia zbliżonego do Planu Marshalla programu pomocy gospodarczej dla państw dotkniętych epidemią pozostała w czwartek bez odpowiedzi, a żadne istotne decyzje na teleszczycie nie zapadły. “To dowodzi jak podzieleni są najbliżsi sojusznicy w tej tak bardzo delikatnej chwili” - oceniła madrycka gazeta.

Z kolei dziennik “El Pais” uważa, że popierany m.in. przez Francję, Hiszpanię i Włochy projekt emisji eurobonów jest w najbliższej perspektywie czasu mało realny. Cytuje też argumenty Sancheza, według którego u podłoża braku empatii wobec dotkniętych koronawirusem krajów południa Europy jest fakt, że “epidemia nie uderzyła w państwa UE z jednakową siłą”.

Portugalskie media wskazują, że fiasko czwartkowego spotkania liderów państw unijnych jest złym prognostykiem na najbliższe miesiące dla sprawnego funkcjonowania UE w obliczu nasilającego się kryzysu. Telewizja SIC odnotowuje zaostrzającą się retorykę wśród przywódców państw UE. Przypomina, że po zakończeniu teleszczytu premier Portugalii Antonio Costa nie szczędził słów krytyki pod adresem holenderskiego ministra finansów Wopkego Hoekstry. Costa stwierdził, że wypowiedzi Holendra negującego konieczność pomocy unijnej dla ogarniętej epidemią Hiszpanii są “odrażające”. “Jeśli teraz nie potrafimy wspólnie odpowiedzieć na atak epidemii, która nie powstała przecież w Hiszpanii, oznacza to, że dotychczas nie zrozumieliśmy, czym jest Unia Europejska” - powiedział Costa.