W ciągu trzech ostatnich dni łączna liczba zmarłych zakażonych koronawirusem wzrosła ponad dwukrotnie. Jeszcze 29 marca było ich 111, kolejne trzy dni przyniosły 128 przypadków śmiertelnych. Jeśli popatrzymy na statystyki z ostatniego miesiąca, to krzywa jest w miarę płaska, teraz niestety jesteśmy w fazie wzrostowej - powiedział na spotkaniu z mediami główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

Reklama

Wśród 239 ofiar śmiertelnych przeważają mężczyźni (140 osób). Zgony najczęściej występują wśród pacjentów w wieku 80-89 lat (99 osób), 70-79 lat (62 osoby) oraz mających powyżej 90 lat (48 osób).

Na oddziały intensywnej terapii skierowano dotąd 393 osoby z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa; część z nich już je opuściła.

Wcześniej w środę szwedzki rząd ogłosił decyzję o ograniczeniu możliwości zakupu zapasów leków w dawkach większych niż na trzy miesiące. Uściślono także, że wprowadzony wcześniej zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób będzie dotyczyć także sklepów i środków komunikacji. Ponadto władze zaapelowały do Szwedów o rezygnację z wyjazdów podczas ferii wielkanocnych, ale nie wprowadzono żadnych restrykcji. W Szwecji wciąż normalnie działają przedszkola oraz szkoły podstawowe. Pozostałe placówki prowadzą naukę zdalną.

Reklama