Urzędnicy ministerstwa finansów nakazali wydrukowanie nazwiska prezydenta na czekach przeznaczonych dla milionów Amerykanów, co prawdopodobnie opóźni ich wysyłkę - pisze Lisa Rein w "WP", powołując się na źródła w resorcie.

Reklama

Decyzja bez precedensu została sfinalizowana w poniedziałek i oznacza, że gdy odbiorcy otworzą opiewające na 1200 dolarów papierowe czeki (...) +Prezydent Donald J. Trump+ będzie widniało na ich lewej stronie - relacjonuje Rein.

Żaden prezydent do tej pory nie sygnował w ten sposób czeków, które resort finansów rozsyła rutynowo, albo jako pomoc mającą być bodźcem dla gospodarki, albo jako udział w dywindendach - wyjaśnia autorka.

To kolejny sygnał, że Trump usiłuje przedstawić swe posunięcia (w związku z pandemią) w kategoriach politycznych - komentuje Rein.

Bezpośrednie transfery pieniężne dla Amerykanów mają być wysyłane w tempie 5 mln tygodniowo aż do września, począwszy od czeków dla najmniej zarabiających podatników.

Pod koniec marca Kongres przegłosował fundusz pomocowy, mający uchronić amerykańską gospodarkę przed zapaścią w związku z pandemią. Pakiet wart jest ponad 2 bln dol., czyli około 10 proc. PKB.