Jak przekazał straż Graniczna, działając na wniosek ABW, zatrzymała w czwartek obywatela Libanu. Materiały zgromadzone przez ABW wskazywały, że mężczyzna stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego RP oraz obywateli Polski.

Reklama

Zgromadzone przez Agencję informacje wskazują, że cudzoziemiec planował zorganizowanie na terenie RP oraz innych krajów UE siatki mającej na celu przeprowadzenie zamachów terrorystycznych w państwach Europy Zachodniej. Mężczyzna posiada związki rodzinne z terrorystami z tzw. Państwa Islamskiego, którzy zginęli w trakcie walk z siłami koalicji na terenie Syrii i Iraku - poinformował rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Dodał, że przebywając w Polsce, Libańczyk aktywnie wykorzystywał internetowe środki łączności do komunikacji ze strukturami Państwa Islamskiego oraz poszczególnymi osobami powiązanymi z tą organizacją, przebywającymi na terenie państw UE. Wspierał również finansowo członków wymienionej organizacji pozostających w Syrii.

Zgodnie z decyzją sądu Libańczyk trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Białymstoku - podał Stanisław Żaryn.