Umierają osoby będące w podeszłym wieku; przeżyły wszystko, a pokonał ich koronawirus - stwierdza Anna Nachman z gminy żydowskiej w Sztokholmie.

Reklama

Z opublikowanego w połowie kwietnia reportażu w gazecie "Svenska Dagbladet" wynika, że większość odbywających się w ostatnim czasie pochówków na żydowskiej części Cmentarza Leśnego w Sztokholmie dotyczy osób, które przeżyły Holokaust.

W poniedziałek o śmierci urodzonego w Polsce 96-letniego pensjonariusza domu opieki w Sztokholmie, Edmunda Rapaporta, u którego wykryto koronawirusa, poinformowała gazetę "Expressen" jego córka Alexandra Rapaport, popularna szwedzka aktorka.

Edmund Rapaport był w przeszłości przewodniczącym gminy żydowskiej w Sztokholmie, dyrektorem w szwedzkim Urzędzie Statystycznym oraz tłumaczem przysięgłym z języka polskiego na szwedzki. Z wykonywania w ostatnich latach tego zawodu był znany wielu Polakom w Szwecji.

Wcześniej szwedzkie media informowały o śmierci w wyniku Covid-19 urodzonej w Łodzi 94-letniej Tauby Katzenstein, która przeżyła obozy Auschwitz i Ravensbrueck, a do Szwecji przyjechała w ramach tzw. akcji białych autobusów. Ocalała z Holokaustu opowiadała o swoich trudnych przeżyciach w programach radiowych oraz telewizyjnych. W 2018 roku jej postać stała się również częścią fotograficznej wystawy edukacyjnej.

Do poniedziałku w Szwecji zmarło 1540 osób zakażonych koronawirusem, obecność patogenu potwierdzono u 14 777. Około jednej trzeciej ofiar śmiertelnych to pensjonariusze domów opieki dla osób starszych, w Sztokholmie - około połowy.