Papież nawiązał do sobotnich obchodów Dnia Europy w rocznicę ogłoszenia przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana 9 maja 1950 roku Deklaracji zawierającej propozycję wspólnego zarządzania produkcją stali i wydobyciem węgla w RFN i we Francji. Plan ten był zalążkiem integracji europejskiej .

Reklama

Zwracając się do wiernych z biblioteki Pałacu Apostolskiego Franciszek oświadczył, że kieruje myśli ku Europie w 70. rocznicę Deklaracji Schumana.

Zainspirowała ona proces integracji europejskiej umożliwiając pojednanie między narodami kontynentu po drugiej wojnie światowej oraz długi okres stabilności i pokoju, z którego dzisiaj korzystamy - powiedział papież.

Niech duch Deklaracji Schumana nie przestanie inspirować tych, na których spoczywa odpowiedzialność w Unii Europejskiej, wezwanych do stawienia czoła w duchu zgody i współpracy konsekwencjom społecznym i ekonomicznym pandemii - wezwał.

Następnie Franciszek mówił, że kieruje też myśli ku Afryce w 40. rocznicę pierwszej podróży św. Jana Pawła II na ten kontynent.

W dniach od 2 do 12 maja 1980 roku polski papież odwiedził Zair, Kongo, Kenię, Ghanę, Górną Woltę oraz Wybrzeże Kości Słoniowej.

Franciszek przypomniał: "10 maja 1980 roku, 40 lat temu, podczas swej pierwszej wizyty na tamtym kontynencie, św. Jan Paweł II wyraził krzyk ludów regionu Sahel, ciężko doświadczonego przez suszę".

Dziś gratuluję młodym ludziom, którzy angażują się w inicjatywę "Laudato si - drzewa". Jej celem jest posadzenie co najmniej miliona drzew w regionie Sahelu, które będą częścią Wielkiego Zielonego Muru Afryki. Pragnę, aby wielu zechciało naśladować wzór solidarności tych młodych ludzi - zaznaczył.

Papież nawiązał także do obchodzonego w niedzielę w wielu krajach, także we Włoszech Dnia Matki.

Pragnę wspomnieć wszystkie matki z wdzięcznością i miłością, powierzając je opiece Maryi, naszej niebieskiej Matki. Myślę także o matkach, które przeszły do innego życia i towarzyszą nam z nieba - powiedział Franciszek.

Podobnie, jak czynił w poprzednich tygodniach kwarantanny i zamknięcia Watykanu, papież stanął kilka minut później w oknie biblioteki i pobłogosławił pusty plac Świętego Piotra kładąc dłoń na sercu.