Setki ludzi, w tym kobiety i dzieci, przybyły w okolicę góry Meron. Niestety zaczęli celowo łamać przepisy bezpieczeństwa - oznajmiła policja w oświadczeniu cytowanym przez dziennik "Haarec".

Reklama

W rezultacie interwencji policji doszło do starć z uczestnikami wydarzenia. Część ortodoksyjnych wiernych zaczęła rzucać w policjantów kamieniami i innymi przedmiotami; konieczne było wezwanie posiłków.

Aresztowane zostały osoby, które usiłowały sforsować wejście do kompleksu cmentarnego, gdzie pochowany jest legendarny żydowski mistyk z II wieku Szymon bar Jochaj. Uroczystości wokół grobu autora księgi Zohar są dla ortodoksyjnych Żydów centralnym wydarzeniem obchodów święta Lag ba-Omer.

Izraelskie ministerstwo zdrowia we wtorek oznajmiło, że obawia się, iż święto, któremu towarzyszą biesiady przy ogniskach, stanie się zarzewiem drugiej fali zakażeń koronawirusem. Izraelowi udało się dotąd stłumić epidemię Covid-19, a od kwietnia stopniowo znoszone są restrykcje. Resort zdrowia zapowiedział, że jeśli dojdzie do zwiększenia liczby zakażeń obostrzenia mogą zostać przywrócone, zwłaszcza na obszarach zamieszkanych przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu.