Do Bogoty wybiera się Paweł Woźny, obecnie wiceminister obrony narodowej, wcześniej pracownik polskich placówek w Hiszpanii, Wenezueli, Kolumbii, Meksyku i na Kubie. Z MSZ związany od 1997 r., kiedy rozpoczął aplikację dyplomatyczno-konsularną, w resorcie zajmował się m.in. relacjami Polski z państwami Ameryki Łacińskiej. We wrześniu 2019 r. został wiceministrem obrony narodowej odpowiedzialnym za sprawy międzynarodowe. Ukończył neofilologię i ekonomię międzynarodową na Uniwersytecie Warszawskim. Na placówce w Bogocie będzie także akredytowany w Antigui i Barbudzie oraz w Saint Lucia.

Reklama

Stałym Przedstawicielem w Strasburgu ma zostać Jerzy Baurski, od 2017 r. dyrektor Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka w MSZ. Swoja karierę zaczynał od stażu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej w 1997 r. Dwa lata później rozpoczął aplikację dyplomatyczno-konsularną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i od tamtej pory jest zatrudniony w resorcie. Pracował m.in. w ambasadzie w Hadze i przedstawicielstwie przy ONZ w Genewie. Zna języki angielski, francuski oraz hiszpański.

Do Addis Abeby po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji pojedzie Przemysław Bobak. Zastąpi tam obecnego ambasadora Aleksandra Kropiwinickiego. Bobak z Ministerstwem Spraw Zagranicznych jest związany od 2001 r., kiedy rozpoczął aplikację dyplomatyczno-konsularną. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego oraz Uniwersytetu Genewskiego. Zna angielski i francuski. W Addis Abebie będzie również odpowiadać za relacje z Dżibuti i Sudanem Południowym, a także będzie reprezentować Polskę przy Unii Afrykańskiej, Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych do spraw Afryki (UNECA) oraz Międzynarodowej Organizacji ds. Rozwoju (IGAD).

Reklama

Na ambasadora w Uzbekistanie szykowany jest Radosław Gruk, który na początku zeszłego roku wrócił z Ałmatów, gdzie pełnił funkcję konsula generalnego. Wcześniej pracował m.in. jako pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych na lotnisku w Radomiu oraz w Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiował politologię i prawo administracyjne. Zna biegle rosyjski i serbski. W Taszkiencie będzie również odpowiadać za relacje z Tadżykistanem.