"Zaakceptowanie przez Departament Stanu USA możliwego zakupienia do 16 nowoczesnych kutrów patrolowych Mk VI dla Marynarki Wojennej Ukrainy świadczy o poziomie zaufania i partnerstwa między Ukrainą i USA" - napisał na Twitterze Kułeba.

Reklama

Jak podano na stronie amerykańskiej Agencji Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA), sprzedaż "wesprze cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa kraju partnerskiego".

DSCA wyjaśniła, że ukraiński rząd zwrócił się do strony amerykańskiej o sprzedaż m.in. kutrów, systemów artyleryjskich, radarów i sprzętu łączności. Transakcja może też objąć szkolenie.

Reklama

Ukraina wykorzysta kutry do lepszej ochrony swoich wód terytorialnych - podkreślono w komunikacie agencji. Proces sprzedaży nie jest jeszcze zakończony - zaznaczono.

W środę ambasada USA w Kijowie poinformowała, że biuro współpracy obronnej tej placówki odebrało sprzęt wojskowy o wartości ponad 60 mln dolarów, w tym pociski przeciwpancerne Javelin, który zostanie przekazany stronie ukraińskiej.