Wszelkie próby wykorzystania w jakiś sposób obecnej sytuacji po to, by przedłużyć ten reżim (ograniczeń w dostawach broni-PAP), a tym bardziej wprowadzić bezterminowe embargo na uzbrojenie, nie mają żadnych podstaw prawnych, ani też politycznych czy moralnych - powiedział Ławrow na konferencji prasowej po rozmowach z Zarifem w Moskwie.

Reklama

Minister wskazał, że na forum ONZ Rosja przekazała swoje stanowisko "w ramach odpowiedniego dokumentu, w którym przedstawione są wszelkie podstawy", do których Rosja odwołuje się w tej kwestii.

Porozumienie zawarte w lipcu 2015 r. między Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami - USA, Chinami, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami - stanowiło, że w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych Iran zrezygnuje z programu budowy broni nuklearnej, a sektor jądrowy podda pod kontrolę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). W ramach umowy zawartej postanowiono również, że embargo ONZ na broń będzie przedłużone o pięć lat. Embargo na dostarczanie Iranowi wyrobów, które mogłyby być wykorzystane do programu rakiet balistycznych miało pozostać w mocy przez osiem lat. Termin przedłużenia pięcioletnich ograniczeń mija 18 października br. O przedłużenie embarga apelowały do ONZ Stany Zjednoczone. W maju br. prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że Teheran da "miażdżącą odpowiedź", jeśli embargo na broń zostanie rozszerzone.