Jak podaje "Deutsche Welle” za agencją AFP, rzeczniczka niemieckiego MON potwierdziła, że istnieją plany wprowadzenia rekompensat finansowych dla żołnierzy niemieckiej armii, którzy zostali pokrzywdzeni z powodu homoseksualizmu.

Reklama

Jak podaje "DW”, w projekcie pt. "Ustawa o rehabilitacji żołnierzy skazanych przez sądy wojskowe za akty homoseksualizmu za obopólną zgodą i pokrzywdzonych w innych formach służby” przewiduje się uchylenie wyroków w sprawie homoseksualizmu. Żołnierze Bundeswehry mają dostać również zaświadczenia o rehabilitacji dla osób poszkodowanych.

Według rzeczniczki niemieckiego MON, celem ustawy jest "rozliczenie przeszłości, kontynuacja procesów zmian oraz dalsza promocja nowoczesnego myślenia w Bundeswehrze”

Szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer na początku lipca br. przepraszała wojskowych i mówiła, że żołnierze "byli narażeni na znaczną dyskryminację ze względu na swoją orientację seksualną, doświadczając niekorzystnych warunków w karierze zawodowej, aż po zwolnienia włącznie” - przypomina "DW”.