Za redukcją liczącego obecnie 36 tys. żołnierzy amerykańskiego kontyngentu opowiedziało się 47 proc. respondentów, przy czym jedna czwarta uważa nawet, że powinien on opuścić Niemcy w całości. 28 proc. ankietowanych jest za utrzymaniem aktualnej liczebności kontyngentu, a 4 proc. za jej zwiększeniem. 21 proc. nie przedstawiło swej opinii w tej sprawie.

Reklama

Minister obrony USA Mark Esper zadeklarował w ubiegłym miesiącu zamiar wycofania z Niemiec około 12 tys. żołnierzy, co zapowiadał już wcześniej prezydent Donald Trump. 6,4 tys. z nich miałoby powrócić do Stanów Zjednoczonych, a 5,6 tys. zostałoby translokowanych do innych europejskich państw NATO - według aktualnych ustaleń przede wszystkim do Włoch i do Belgii.

Spośród sześciu frakcji skupiających posłów do Bundestagu opuszczenia Niemiec przez wojska USA - i to w dodatku w całości - domaga się tylko postkomunistyczna Lewica. U pozostałych ugrupowań, zarówno rządzących, jak i opozycyjnych, plany Trumpa wywołały oburzenie. Ich wyborcy widzą tę sprawę inaczej - konkluduje dpa.

Wśród zwolenników poszczególnych partii odsetek osób akceptujących i odrzucających wycofanie wojsk amerykańskich wynosi w przypadku chadeckiego bloku CDU/CSU 41 i 45 proc., Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) 42 i 40 proc., Zielonych 52 i 35 proc., liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) 52 i 36 proc., prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) 61 i 28 proc., a Lewicy 70 i 18 proc.

Jednak tylko 25 proc. wszystkich respondentów zgadza się z głoszoną przez Trumpa jako uzasadnienie planowanej redukcji tezą, iż Niemcy wydają na swa obronę zbyt mało. 58 proc. ankietowanych uważa, że to nieprawda.

Sondaż przeprowadzono za pośrednictwem internetu w dniach od 31 lipca do 3 sierpnia wśród 2076 dorosłych osób, a jego wyniki - jak zaznacza YouGov - są reprezentatywne dla całego niemieckiego społeczeństwa.