Esper w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Pentagonu przekazał, że "EDCA zwiększy odstraszanie Rosji, wzmocni NATO i uspokoi naszych sojuszników". Wysunięta obecność w Polsce, na wschodniej flance NATO, poprawi naszą strategiczną i operacyjną elastyczność - ocenił. Gratulujemy negocjatorom tego ważnego kamienia milowego dla stosunków polsko-amerykańskich i naszego zbiorowego bezpieczeństwa transatlantyckiego - dodał amerykański minister obrony.

Reklama

Niedawno Esper przekazał informację, że Pentagon rozpocznie wycofywanie około 12 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec, spośród których 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO.

Na konferencji prasowej w Pentagonie Esper wyjaśnił, że z RFN wojska USA przemieszczą się m.in. do Belgii i Włoch. We Włoszech rozmieszczone zostaną m.in. myśliwce F-16, a do belgijskiego Mons przeniesione zostanie rozlokowane obecnie w niemieckim Stuttgarcie Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM). Esper zapowiedział też wzmocnienie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w regionie Morza Czarnego.

Szef Pentagonu oznajmił, że strona amerykańska "planuje rotację do Polski +przewodniego elementu+ nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii USA" po podpisaniu przez Warszawę "porozumienia o współpracy obronnej i umowy o +podziale obciążenia+, tak jak zostało wcześniej obiecane".

Reklama

Amerykański minister obrony dodał, że "być może są również inne możliwości, by skierować do Polski i krajów bałtyckich dodatkowe siły".

W lutym Pentagon zdecydował o reaktywacji V Korpusu po siedmiu latach od jego rozwiązania. Jednostka z główną kwaterą w Fort Knox w Kentucky ma być operacyjna od jesieni. Wśród celów V Korpusu jest wzmocnienie amerykańskiej zdolności do działania w Europie.

Po ograniczeniu sił USA w RFN stacjonować będzie na stałe ok. 24 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy pozostaną m.in. w bazie w Ramstein. 6,4 tys. amerykańskich żołnierzy ma wrócić z Niemiec do Stanów Zjednoczonych, skąd wyjeżdżać będzie do Europy na rotacyjne misje.

Esper oznajmił, że Stany Zjednoczone zamierzają rozpocząć złożoną operacje przemieszczenia wojsk "tak szybko, jak to możliwe". Jej początek zaplanowano już na najbliższe tygodnie. Szef Pentagonu szacuje, że będzie ona kosztować kilka miliardów dolarów.

Ograniczamy naszą liczbę (żołnierzy w Niemczech), gdyż oni nie płacą rachunków, to bardzo proste - powiedział prezydent USA Donald Trump. O swojej decyzji w tej sprawie amerykański przywódca poinformował już 15 czerwca. Argumentował to tym, że Niemcy za mało wydają na obronność.

Podczas wizyty 24 czerwca w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudy Trump powiedział, że część z wycofywanych z Niemiec oddziałów zostanie skierowana do Polski. Zgodnie z porozumieniem między Warszawą i Waszyngtonem z zeszłego roku Stany Zjednoczone mają wysłać do Polski dodatkowe tysiąc żołnierzy.