Z uwagi na jednoznacznie destrukcyjną działalność Polski i Litwy zaproponowano, aby do 9 października 2020 roku zrównały one skład swoich misji dyplomatycznych na Białorusi z białoruskimi misjami zagranicznymi w poszczególnych krajach - powiedział Hłaz.

Reklama

Jak wyjaśnił, w ambasadzie RP powinno zostać 18 dyplomatów zamiast 50, a w ambasadzie Litwy - 14 zamiast 25.

Według źródeł dyplomatycznych w polskich placówkach na Białorusi są 53 etaty dyplomatyczne.

Rzecznik białoruskiego MSZ zapowiedział, że ambasadorowie Białorusi w Warszawie i Wilnie zostaną wezwani do Mińska na 5 października na konsultacje. Dodał, że MSZ zaprasza ambasadorów Polski i Litwy w Mińsku, by poszli za ich przykładem.

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius oznajmił, że Wilno nie rozważa odwołania ambasadora i innych dyplomatów z Białorusi w odpowiedzi na działania dyplomatyczne Mińska. Poinformował, że Litwa swe działania "koordynuje z Polską”.

Białoruś anuluje ważność akredytacji dziennikarzy zagranicznych

Akredytacje dziennikarzy zagranicznych pracujących na Białorusi zostają anulowane z dniem 2 października br. - podało MSZ w Mińsku. Oznacza to, że zagraniczni korespondenci - w tym korespondentka PAP - nie mogą wykonywać pracy.

Anulowanie akredytacji jest częścią procedury ponownego akredytowania zagranicznych dziennikarzy pracujących na Białorusi. Od poniedziałku, 5 października komisja akredytująca korespondentów rozpocznie prace w nowym składzie - podało MSZ. Planujemy techniczne otworzenie przyjmowania wniosków online od rana w poniedziałek - zapowiedziało ministerstwo.