O ile w środę wieczorem służby medyczne Hiszpanii szacowały dobową liczbę zakażeń na 7118, o tyle w ciągu minionej doby potwierdzono 11 970 nowych infekcji koronawirusem. W sumie w całym kraju zanotowano do środowego popołudnia 908 056 przypadków zakażenia.

Reklama

Resort zdrowia sprecyzował, że podczas minionej doby znacząco wzrosła też liczba zgonów. Od wtorku liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się o 209, do 33 413.

W środę po południu władze Katalonii ogłosiły 15-dniowy zakaz funkcjonowania restauracji i barów. Wyjątkiem jest możliwość oferowania przez te placówki posiłków na wynos.

Z kolei w środę w Portugalii premier Antonio Costa ogłosił, że od czwartku w kraju będzie obowiązywał stan klęski. Zapowiedział, że rząd będzie obserwował sytuację epidemiczną i w razie dalszego nasilania się infekcji nie wyklucza wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego.

Costa podkreślił, że między wtorkiem a środą w kraju zanotowano najwyższą od wybuchu epidemii dobową liczbę zakażeń – 2072. W sumie w kraju zanotowano już 91 193 przypadków infekcji.

Podczas ostatnich 24 godzin portugalskie służby potwierdziły też siedem zgonów na Covid-19, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi już 2117.