W relacji na temat sytuacji w Polsce "Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze o proteście na sali obrad Sejmu i wybija na pierwszej stronie informację o użytym przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego z PiS "nazistowskiego porównania”. Jak pisze gazeta, blokada mównicy sejmowej rozpoczęła się po tym, jak Terlecki porównał symbol protestujących, błyskawicę, do "symboli Hitlerjugend i SS”. Dziennik odnotowuje, że jako pierwszy po takie porównanie sięgnął konserwatywny arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski, a bliska rządowi telewizja TVP określiła blokujących "faszystowską lewicą” - czytamy na stronie portalu Deutsche Welle.

Reklama

„FAZ” ocenia, że „wzburzenie w Polsce to rezultat stylu rządzenia narodowo konserwatywnego PiS”. Jak zauważa autor komentarza, "w kraju, gdzie według sondaży ciągle jest wyraźna większość przeciwko legalizacji aborcji, wściekłość z powodu zaostrzenia zakazu przerywania ciąży nawet w małych miastach wyprowadza na ulice tłumy i protestuje się nawet na niedzielnych mszach w kościołach”.

Jak dodaje, wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zakazuje usuwania nawet niezdolnych do życia nienarodzonych, "rozpalił złość na rząd, który prowadzi ideologiczne krucjaty sięgające nawet sfery intymnej obywateli, a jednocześnie miesiącami zaniedbywał walkę z pandemią koronawirusa”.

Jeżeli PiS i Kaczyński liczyli na to, że rozszerzenie i tak daleko idącego zakazu aborcji nie wywoła wielkich protestów ze względu na eksplodujące liczby zakażeń koronawirusem, to się rozczarowali – pisze z kolei "Sueddeutsche Zeitung”.