Pence opuścić ma USA 6 stycznia i odwiedzić Bahrajn, Izrael i Polskę – głosi dokument rządowy, z którym zapoznały się amerykańskie media. Poza USA wiceprezydent przebywać ma do 11 stycznia.

Reklama

Byłby to pierwszy zagraniczny wyjazd zastępcy Donalda Trumpa od wybuchu pandemii koronawirusa. Harmonogram podróży - jak zastrzegają amerykańscy urzędnicy - może ulec zmianie.

Portal NBC News pisze, że wiceprezydent swoją ostatnią podróż jako wiceprezydent może wykorzystać do podkreślenia dokonań administracji w zakresie polityki zagranicznej, w tym normalizacji stosunków między Izraelem a kilkoma państwami Zatoki Perskiej, m.in. Bahrajnem. Nazwisko Pence'a, bliskiego sojusznika Trumpa, pojawia się w spekulacjach na temat ewentualnych kandydatów Republikanów na prezydenta w wyborach w 2024 roku.

6 stycznia Pence będzie przewodził sesji Kongresu, która formalnie uzna Joe Bidena za zwycięzcę listopadowych wyborów prezydenckich. W trakcie posiedzenia dwóch przedstawicieli Izby Reprezentantów i Senatu odczyta informację o tym, jak w wyborach głosowali elektorzy, a później wiceprezydent ogłosi nazwisko zwycięzcy.

Reklama

Szczerski: Nie jest planowana wizyta Mike Pence'a w styczniu w Polsce

Żadna taka wizyta nie jest planowana, zwłaszcza, że do 17 stycznia ma w Polsce obowiązywać kwarantanna narodowa - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski. Jak dodał, w takich okolicznościach nie ma m.in. możliwości zorganizowania wizyty przygotowawczej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w czwartek, że od 28 grudnia do 17 stycznia zostaje wprowadzona kwarantanna narodowa. Oprócz dotychczasowych obostrzeń zamknięte zostają hotele, także na ruch służbowy oraz stoki narciarskie.

Zamknięte będą też galerie handlowe, oprócz sklepów, które - jak mówił minister - zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli m.in. sklepów spożywczych, czy drogerii. Ponadto w noc sylwestrową z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19.00 do 6.00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.