Na posiedzeniu kolegium ministerstwa obrony Rosji Putin porównał tempo, w jakim przeobrażają się współczesne armie, do wyścigów Formuły 1. Tempo to - jak mówił - jest "kosmiczne", tak szybkie, że "to nawet nie Formuła 1". Absolutnie niedopuszczalne jest stanie w miejscu (...). Zatrzymamy się choćby na sekundę i od razu będziemy opóźnieni - mówił.

Reklama

Putin z dumą o broni hipersonicznej

Najważniejsze armie świata ponoszą ogromne, nieporównywalne z naszymi nakłady po to, by zapewnić sobie przewagę - ocenił. Rosja - dodał - nie może im ustępować. Z dumą powtarzam, że mamy systemy uzbrojenia, których nie ma na świecie - to przede wszystkim broń hipersoniczna - zaznaczył.

Przyznał, że bieżący rok był "trudny i skomplikowany" dla sił zbrojnych Rosji. Niemniej dysponują one jego zdaniem wystarczającym potencjałem, by rozwijać się "we wszelkich warunkach".

Reklama

Polecił, by w 2024 roku stopień wyposażenia sił zbrojnych w nowoczesną broń wynosił 75,9 proc. Podał dane, zgodnie z którymi wskaźnik ten przekroczył już 70 proc. w siłach przeznaczenia ogólnego, a w siłach jądrowych - 86 proc.