Ponad 60 starych i nowych nagrobków na cmentarzu chrześcijańskim zostało zdewastowanych wymalowanymi swastykami i napisami – poinformował mer Fontainebleau Frederic Valletoux.

Nikczemność neonazistów

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin oświadczył na Twitterze, że jest zniesmaczony profanacją cmentarza, podkreślił, że władze zrobią wszystko, aby znaleźć sprawców tego haniebnego przestępstwa.

Reklama

- Okropne, wstrętne. Słowa nie wystarczą, by potępić tę profanację, która po raz kolejny przypomina nam o znaczeniu walki z nienawiścią - zareagował przewodniczący grupy partii prezydenckiej LREM w parlamencie Christophe Castaner.

Zdaniem prezydenta stołecznego regionu Ile-de-France Valerie Pecresse ta profanacja jest "nikczemnym aktem" dokonanym przez neonazistów.

Zdziczenie społeczeństwa

Co roku niszczone i profanowane są tysiące nagrobków na francuskich cmentarzach we wszystkich regionach kraju- powiedział w rozmowie z PAP - historyk, dr Pierre Vermeren z Uniwersytetu Sorbona. Jego zdaniem przypadki profanacji szczątków i grobów zmarłych, które są sacrum w każdej kulturze, świadczą o zdziczeniu społeczeństwa. Zdaniem historyka najwięcej jest aktów antychrześcijańskich, głównie w formie grabieży lub profanacji, w 2019 r. było ich 1052.