Dziś Komisja przyjęła rozporządzenie wykonawcze, zgodnie z którym eksport pewnych produktów staje się przedmiotem autoryzacji. Dotyczy to przejrzystości eksportu szczepionek na Covid-19 - oznajmił Dombrovskis na konferencji prasowej w Brukseli.

Reklama

Nie możemy tracić czasu z powodu tego, że szczepionki nie będą dostarczone zgodnie z harmonogramem. Żeby to osiągnąć musimy zapewnić, że wszystkie kontrakty na zakup szczepionek będą przestrzegane. Zapłaciliśmy tym firmom za zwiększenie produkcji i teraz oczekujemy, że wywiążą się z zobowiązań - dodał wiceszef KE.

"Brakowało transparentności w eksporcie"

Celem jest zapewnienie pełnej transparentności. Brakowało jej dotychczas. Jeśli będzie taka potrzeba to (mechanizm) zapewni nam też narzędzie do zagwarantowania dostaw szczepionek - powiedział Dombrovskis.

Komisja podjęła zdecydowany krok, który pozwoli nam zbierać dokładne informacje o produkcji szczepionek i o tym, gdzie producenci mają zamiar je eksportować. (...) Stosowanie mechanizmu jest ograniczone w czasie i dotyczy tylko tych szczepionek na Covid-19, które KE zakontraktowała - dodał.

Mechanizm ma być stosowany do końca marca.

Musimy podjąć ten krok, żeby zapewnić transparentność, ale też żeby uniknąć podziałów na rynku wewnętrznym. Powiadomimy o naszych działaniach WTO - zapowiedział Dombrovskis.