Damy naszym wrogom ogniste pioruny i uderzymy szablą w tych, którzy rzucają nam wyzwanie - deklaruje IS, odnosząc się - według sobotniego wydania hiszpańskiego dziennika „La Razon" - do ataków bombowych i z użyciem broni białej.

Reklama

Terroryści przywołali dogmat jedyności Boga (Tawhid), który ma sprawić, że "Wschód obudzi Zachód w celu rozprzestrzenienia prawdy na całym świecie”, i zapowiedzieli przybycie "wojowników i najlepszych przywódców świata” dla wprowadzenia szariatu w "światowym kalifacie”.

Według „La Razon” opublikowane w internecie deklaracje w sieci są śledzone przez miliony muzułmanów, stwarzając niebezpieczeństwo radykalizacji poglądów wielu z nich.

Udaremnione ataki w Niemczech i Danii

Dziennik przypomniał, że w zeszłym tygodniu policja w Niemczech i Danii zapobiegły serii ataków, które miały zostać przeprowadzone przy użyciu przygotowanych już materiałów wybuchowych. Trzech zatrzymanych miało pochodzenie syryjskie.

Dżihadyści są w Europie, a do infiltrowania Zachodu wykorzystują teraz przepływy migracyjne. Operacje policji hiszpańskiej wykazały, że terroryści przypływają łodziami na Wyspy Kanaryjskie wśród nielegalnych imigrantów. Niektórych zdołano wykryć, ale wielu mogło przedostać się na kontynent europejski – napisał "La Razon".

Tysiące imigrantów, w większości Marokańczyków, przybyło na Wyspy Kanaryjskie z dokumentami pozwalającymi na kontynuowanie podróży po Europie - dodał dziennik.

Szef Biura ONZ ds. Zwalczania Terroryzmu (UNOCT) Władimir Woronkow ostrzegł niedawno, że ze względu na pandemię koronawirusa zwiększyło się zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa ze strony Państwa Islamskiego. Społeczno-gospodarcze i polityczne konsekwencje pandemii mogą uczynić ludzi bardziej podatnymi na radykalizację i rekrutację - powiedział.