Plastikowy, dziesięciolitrowy kanister został zakopany zaledwie kilka centymetrów pod gruntem. Pojemnik zawierał starannie zapakowane w plastikowe okładki dokumenty, różne chemikalia oraz instrukcje do skonstruowania bomby.

Reklama

Natychmiast pojawiły się pytania, czy jest to sensacyjna spuścizna po Frakcji Czerwonej Armii (RAF), organizacji, która w latach 70. i 80. XX wieku wsławiła się serią morderstw i ataków terrorystycznych.

Według informacji, do których dotarł tygodnik "Der Spiegel", wstępna analiza znalezionego materiału wskazuje jednak na inną organizację terrorystyczną - "Komórki rewolucyjne" (RZ). Wśród znalezisk znajduje się między innymi artykuł z kwietnia 1980 roku. Pochodzi z publikacji "Revolutionär Zorn", gazety "Komórek rewolucyjnych".

Organizacja miała na kocie całą serię tzw. ataków "kolanowych". Nazwa wzięła się stąd, że terroryści strzelali ofiarom w kolana, ale w przeciwieństwie do RAF, nie zabijali ludzi z premedytacją.

Porwali też samolot

"Komórki rewolucyjne" przeprowadziły około 200 zamachów (w większości bombowych). "Rote Zora", kobiece odgałęzienie bojówek, dokonało zamachu bombowego na Federalny Trybunał Konstytucyjny. Istniał też międzynarodowy oddział RZ, którego członkowie brali udział w ataku na konferencję OPEC (1975). Byli też odpowiedzialni za porwaniu samolotu Air France z Aten do Entebbe (1976). Akcjami tymi dowodziła palestyńska organizacja terrorystyczna.

Reklama

Według informacji "Spiegla", znalezione w skrytce chemikalia to kwas siarkowy, octowy i solny.

Rzeczniczka dolnosaksońskiej policji powiedziała, że bunkier powstał na początku lat 80.

Ale kryjówki w ziemi pasują również do wizerunku RAF. Grupa terrorystyczna, odpowiedzialna za 34 morderstwa, tworzyła różne składy ziemne, magazyny wszystkiego, czego RAF potrzebował w walce z systemem. Pistolety maszynowe, karabiny, pistolety, granaty ręczne, amunicja, materiały wybuchowe, dokumenty, pieniądze. Ile takich składów wykopano, wciąż nie wiadomo, po prostu dlatego, że wiele z nich nie zostało jeszcze znalezionych. Wiadomo, że RAF miała swoje podziemne składy nie tylko w Niemczech, ale także w Holandii, Belgii, Francji, Szwajcarii. - pisze dziennik "Tagesspiegel", a "Spiegel” cytuje dodatkowo osobę, która mówi o 40-50 kryjówkach w samym tylko regionie Stuttgartu.