Oświadczenia talibów potwierdzają doniesienia z Pakistanu. Tamtejsze służby bezpieczeństwa twierdzą, że talibowie zawiesili swoje flagi na granicy. Według służb bezpieczeństwa Pakistanu, siły na granicy są postawione "w stan najwyższej gotowości" oraz "stale śledzą sytuację".

Reklama

"Talibowie są wszędzie"

Doniesienia te potwierdzają też mieszkańcy afgańskiej, przygranicznej prowincji Kandahar. - Udając się do swojego sklepu w środę rano, zauważyłem, że talibowie są wszędzie. Na targu, w komisariatach policji, w budynkach celnych - powiedział agencji AFP Raz Mohammad.

Od początku ofensywy w maju, wraz ze stopniowym wycofywaniem się międzynarodowych wojsk stacjonujących w Afganistanie, talibowie zajęli większość kluczowych posterunków granicznych, w tym, z Iranem, Turkmenistanem i Tadżykistanem.

Afganistan pozbawiony wsparcia USA

AFP podkreśla, że afgańskie siły rządowe, pozbawione amerykańskiego wsparcia z powietrza, zostały zepchnięte do miast, które już częściowo otoczone są przez siły talibów.

Sytuację w pogrążonym w konfliktach kraju pogarsza pandemia Covid-19. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stara się zapewnić miejscowym służbom medycznym dostawy podstawowych leków i środków do ochrony zdrowia. Zaoferowano pomoc w postaci 3,5 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19 i respiratory.