UE żąda uwolnienia aktywistów

Reklama

UE wzywa władze Białorusi do przestrzegania międzynarodowych zobowiązań, praw człowieka i podstawowych wolności. Żądamy natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych obrońców praw człowieka, jak również innych więźniów politycznych, których liczba stale rośnie, obecnie przekraczając 550. Reżim musi powstrzymać represje i pociągnąć sprawców do odpowiedzialności - oznajmił Borrell.

Poważne naruszenia praw człowieka i podstawowych wolności mają swoją cenę. UE jest gotowa rozważyć dalsze środki ograniczające zgodnie ze swoim stopniowym podejściem. UE będzie nadal robić wszystko, co konieczne, aby wspierać naród białoruski. Będziemy nadal brać w obronę wszystkich obrońców praw człowieka (...) i wszystkich ludzi prześladowanych na Białorusi - zapowiedział.

W środę białoruskie struktury siłowe przeprowadziły rewizje w blisko 20 stowarzyszeniach, partiach i organizacjach pozarządowych, w tym w centrum Wiasna - największej na na Białorusi organizacji obrońców praw człowieka. Zatrzymano wielu działaczy, w tym szefa Wiasny Alesia Bialackiego.

Reklama

Ta nowa fala represji jest kolejnym dowodem na to, że reżim Łukaszenki prowadzi systematyczną i dobrze zorganizowaną kampanię, której ostatecznym celem jest uciszenie wszystkich pozostałych głosów dysydentów i stłumienie przestrzeni obywatelskiej na Białorusi - podkreślił Borrell.