Łukaszenka poinformował, że jeśli umowy dotyczące integracji obu Rosji i Białorusi zostaną zatwierdzone podczas jego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 9 września, to w dniach 10-11 września przyjmą je rządy. - A potem zatwierdzimy je na Najwyższej Radzie Państwowej państwa związkowego - oznajmił Łukaszenka.

Reklama

Łukaszenka zapowiedział również, że Rosja dostarczy Białorusi ogromną ilość uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym samoloty i śmigłowce. - W najbliższym czasie, podpisałem przedwczoraj rozporządzenie, zostaną nam dostarczone z Federacji Rosyjskiej (…) dziesiątki samolotów, dziesiątki śmigłowców i najważniejsze elementy obrony powietrznej. Może nawet (system rakietowy) S-400 - oznajmił Łukaszenka.

Dodał, że jeśli Białoruś stwierdzi podczas ćwiczeń Zapad-2021, które odbędą się w dniach 10-16 września na poligonach w Rosji i na Białorusi, że coś jest jeszcze potrzebne, to się dozbroi w Rosji.

Łukaszenka zapewnił, że programy integracji są korzystne dla obu państw. - Rosja będzie jasno zdawać sobie sprawę, czym jest dla niej Białoruś i jaką rolę może ona odegrać w losie samej Rosji w różnych sferach - oświadczył.

30 sierpnia służby prasowe Łukaszenki zapowiedziały, że omówi on z Putinem programy integracyjne podczas spotkania 9 września w Moskwie. Przywódcy omówią też kwestie międzynarodowe i "inne bieżące sprawy należące do agendy dwustronnej" - dodała administracja prezydencka.

Ambasador Białorusi w Moskwie Uładzimir Siamaszka mówił we wtorek, że po spotkaniu przywódców zbierze się organ wykonawczy państwa związkowego, który podpisze umowy integracyjne. Siamaszka wyjaśnił, że wciąż uzgadniany jest ostatni z 28 dokumentów, dotyczący współpracy w sferze gazowej. Zasugerował, że ostateczne porozumienie w sprawie tej ostatniej "mapy drogowej" może zostać osiągnięte 7 września podczas jego wizyty w Petersburgu, gdzie ma się spotkać z kierownictwem Gazpromu.