Po dwugodzinnej audiencji u papieża biskupi poinformowali, że wśród poruszonych tematów były też kwestie trwającego synodu biskupów na temat synodalności Kościoła oraz nowej ewangelizacji.

Reklama

To druga z czterech grup biskupów z Polski, składających w październiku tradycyjną wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Na briefingu audiencję u papieża zrelacjonował dziennikarzom przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Podkreślił, że jednym z tematów rozmowy było to, jak odnieść się do sprawy uchodźców i migrantów i jak "zachować godność" tych, którzy są na granicy polsko-białoruskiej.

Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarzach humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, by dać światło ludziom, którzy znajdują się w tak dramatycznej sytuacji - mówił abp Gądecki.

Pytany o powtarzany przez papieża postulat apolityczności Kościoła, metropolita poznański oświadczył, że gdy pojawia się pytanie o to, czy Kościół stoi po stronie PiS czy Koalicji Obywatelskiej, odpowiada: My jako Kościół stoimy po stronie Ewangelii.

Nie chcielibyśmy być zmanipulowani, by służyć interesom partyjnym - zaznaczył abp Gądecki. Wyraził opinię, że "zła polityka jest po to, żeby dzielić ludzi".