We wtorek odbyło się spotkanie ministrów obrony państw UE w Brukseli. Szefowie resortów rozmawiali podczas lunchu również z sekretarzem generalnym NATO. Pod nieobecność szefa MON Mariusza Błaszczaka Polskę reprezentował na spotkaniu Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.

Reklama

- Kwestia sytuacji na granicy Polski z Białorusią była tematem numer jeden podczas rozmów. Wszystkie kraje członkowskie UE wspierają Polskę i państwa bałtyckie. Szef NATO przekazał, że Sojusz bardzo uważnie przygląda się kryzysowi na granicy. Oczywiście dostrzega również rolę Rosji w tym kryzysie. W piątek Sojusz wydał oświadczenie, w którym wspiera Polskę i państwa bałtyckie w obecnej sytuacji - powiedział unijny rozmówca.

Jak dodał, drugim punktem rozmów był kryzys na Ukrainie. - NATO obserwuje zwiększanie obecności wojskowej Rosji przy wschodniej granicy z Ukrainą, jak i nadzwyczajne ruchy rosyjskich wojsk. Na ten moment trudno zidentyfikować, jaki jest cel tej nadzwyczajnej koncentracji wojskowej. Sytuacja jest jednak uważnie monitorowana i Rosja otrzymuje ze strony Sojuszu jednoznaczne sygnały, że NATO w wypadku eskalacji wystąpi w obronie swoich członków, jak i państw stowarzyszonych NATO - wskazał rozmówca agencji.

"Jesteśmy solidarni z Polską"

Rozmowy ze Stoltenbergiem dotyczyły też relacji UE-NATO. - Przygotowywane są strategiczne dokumenty. W UE jest to tzw. strategiczny kompas, a NATO przygotuje własny dokument strategiczny. Jest mowa o tym, że UE i NATO w wymiarze bezpieczeństwa powinny dążyć do wydania kolejnej wspólnej deklaracji. Ostatnia wspólna deklaracja została wypracowana podczas szczytu w Warszawie - powiedział.

Jesteśmy solidarni z Polską w związku z kryzysem na granicy z Białorusią - zapewnił Stoltenberg w Brukseli przed spotkaniem z ministrami obrony UE. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, w jaki sposób reżim Alaksandra Łukaszenki wykorzystuje bezbronnych migrantów w swojej hybrydowej taktyce przeciwko innym krajom. Naraża życie migrantów - mówił szef Sojuszu.

- Przyglądamy się temu bardzo uważnie i jesteśmy solidarni z Polską oraz innymi sojusznikami - zapewnił.