- Naszym celem wciąż jest uniknięcie tego. Jak wiadomo, wszystkie opcje są na stole, mamy cały zestaw narzędzi i cały zakres opcji - powiedziała Donfried, odpowiadając na pytanie o działania USA wobec potencjalnej nowej inwazji Rosji na Ukrainę.

Reklama

Donfried, która w amerykańskim resorcie dyplomacji odpowiada za politykę europejską, mówiła podczas telekonferencji prasowej o planowanej wizycie sekretarza stanu Antony'ego Blinkena na Łotwie i w Szwecji.

W poniedziałek w Rydze Blinken weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO, gdzie według Donfried ma odbyć "poważne rozmowy" zarówno na temat odpowiedzi na ruchy wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą, jak i o koncepcji strategicznej Sojuszu.

- Będziemy rozmawiać na temat naszej oceny tego, co dzieje się przy granicy i zaczniemy rozmowy o tym, jakie mamy opcje i co powinniśmy razem zrobić jako sojusz - powiedziała.

Blinken będzie rozmawiał z Ławrowem?

Reklama

Według CNN i innych mediów administracja Bidena rozważa obecnie wysłanie dodatkowego sprzętu i broni na Ukrainę w reakcji na działania Rosji.

Mówiąc o drugiej części wizyty Blinkena - spotkaniu szefów dyplomacji krajów OBWE w Sztokholmie - Donfried nie odpowiedziała wprost na pytanie, czy dojdzie na nim do rozmów Blinkena z jego rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Zasugerowała jednak, że jest to możliwe.

Donfried odniosła się też do piątkowej konferencji prasowej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, podczas której ogłosił on - powołując się na posiadane nagrania - o szykowanej próbie zamachu stanu przeciwko niemu, w którą mieli być zamieszani "przedstawiciele z Rosji" oraz ludzie najbogatszego ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa. Według Zełenskiego zamach miał być planowany 1-2 grudnia.

- Jesteśmy w kontakcie z władzami Ukrainy i będziemy o tym rozmawiać. Staramy się uzyskać dodatkowe informacje na ten temat - powiedziała Donfried.