Liczącej 15 osób delegacji talibów przewodzi szef afgańskiej dyplomacji Amir Khan Muttaqi.

Reklama

"Talibowie byli elastyczni i przychylni"

Według działaczki Międzynarodowej Ligii Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności "talibowie byli elastyczni i przychylni". "Miejmy nadzieję, że spotkanie otworzy możliwości negocjacji, komunikacji oraz dialogu" - oświadczyła uczestnicząca w rozmowach Jamila Afgani.

Reklama

W wydanym komunikacie strona afgańska podkreśliła, że "uczestnicy spotkania zdali sobie sprawę, że wzajemne zrozumienie i współpraca to jedyna droga do rozwiązania problemów Afganistanu".

Delegacja talibów spotka się dyplomatami

W poniedziałek delegacja talibów spotka się z dyplomatami z Norwegii, USA, UE, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec oraz Włoch. Według norweskiej telewizji NRK oraz gazety "VG" w rozmowach nie weźmie udziału szefowa MSZ Norwegii Anniken Huitfeldt (Partia Pracy).

Wcześniej w komunikacie Huitfeldt oświadczyła, że zaproszenie talibów "nie jest ich legitymacją ani uznaniem". Jednak musimy rozmawiać z tymi, którzy w praktyce rządzą dziś Afganistanem. Nie możemy dopuścić, aby sytuacja polityczna doprowadziła do katastrofy humanitarnej - podkreśliła.

Wizyta talibów w Norwegii jest pierwszym przypadkiem przyjęcia przedstawicieli nowej władzy afgańskiej przez kraj zachodni.

"Zaproszenie barbarzyńców", "Norwegowie są wściekli"

W norweskich mediach trwa debata, czy zaproszenie "barbarzyńców pozbawiających kobiet ich podstawowych praw" jest właściwym krokiem. Przedstawiciele opozycyjnej i przeciwnej imigrantom Partii Postępu nazwali rząd naiwnym. Były polityk Partii Konserwatywnej oraz były burmistrz Oslo skrytykował opłacenie i wysłanie przez rząd Norwegii po talibów luksusowego samolotu. Norwegowie są wściekli, gdy widzą, że terroryści latają nie tylko pierwszą klasą, ale i prywatnym samolotem - stwierdził Fabian Stang.

Państwo norweskie ponosi także koszty ochrony talibów.

Zniszczony wojną Afganistan boryka się z biedą, pandemią oraz najgorszą od 20 lat suszą, a gospodarka kraju jest na krawędzi załamania. W 2021 roku po przejęciu władzy przez talibów, stanowiąca 40 proc. afgańskiego PKB międzynarodowa pomoc rozwojowa, została wstrzymana przez większość krajów. W Afganistanie działają jedynie organizacje humanitarne.