Jesteśmy głęboko zaniepokojeni systemowym wykluczaniem kobiet ze społecznego, gospodarczego i politycznego życia w Afganistanie - podsumowali sytuację panującą w państwie od przejęcia władzy przez talibów w sierpniu 2021 roku eksperci ONZ w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu.

Reklama

Kobiety wykluczane z życia publicznego

Wykluczenie to jest jeszcze poważniejsze w przypadku kobiet z etnicznych, religijnych lub językowych mniejszości jak Hazarowie, Tadżycy czy Hindusi- dodali przedstawiciele ONZ. Szereg nałożonych na kobiety ograniczeń "wpłynął na ich możliwości zatrudnienia, co pogłębiło dotykającą Afganki biedę" - zaznaczyli eksperci.

W oświadczeniu zwrócono szczególną uwagę na odmowę dziewczętom dostępu do edukacji. Zdecydowana większość żeńskich szkół ponadpodstawowych pozostaje zamknięta, dziewczętom odmawia się dostępu do edukacji wyłącznie z powodu ich płci - podano. "W Afganistanie kobiety w każdym wieku mogą się stać ofiarami handlu ludźmi, być zmuszone do pracy lub małżeństwa" - poinformowała telewizja Al-Dżazira.

Reklama

W grudniu wprowadzono zakaz podróżowania kobiet bez asysty bliskich męskich krewnych na odcinku dłuższym niż 72 km. Firmom transportowym i prywatnym przewoźnikom grożą kary za złamanie zakazu. Taksówkarzom zabroniono również przewożenia kobiet bez hidżabów.

Od przejęcia władzy w kraju przez Taliban rozwiązano specjalne sądy i urzędy prokuratorskie mające zajmować się przypadkami przemocy wobec kobiet. Zamknięto Ministerstwo Spraw Kobiet, w miejsce którego powołano działające za czasów rządów talibów w latach 90. Ministerstwo Promocji Cnoty. Budynki Niezależnej Komisji Praw Człowieka oraz placówek zapewniających ochronę pokrzywdzonym kobietom zostały zajęte przez fundamentalistów.