W liście opublikowanym w przeddzień 70 rocznicy wstąpienia na tron, czyli swojego Platynowego Jubileuszu, królowa napisała, że rocznica ta skłoniła ją do refleksji nad lojalnością i ciepłymi uczuciami, którymi obdarzali ją Brytyjczycy.

Reklama

Królowa wyraziła nadzieję, że Karol i Camilla otrzymają w przyszłości takie same wsparcie.

"Królowa małżonka"

"Jest moim szczerym życzeniem, by, kiedy nadejdzie ten czas i Camilla będzie kontynuować swą lojalną służbę, była ona znana jako +królowa małżonka+" - napisała monarchini. Camilla posługuje się obecnie tytułem księżnej Kornwalii.

Reklama

Rzecznik Clarence House, rezydencji Karola i Camilii, oświadczył, że są oni "wzruszeni i uhonorowani słowami" słowami krolówej.

Jak zauważa Reuters, list Elżbiety II, która wstąpiła na tron w 1952 roku i jest najdłużej panującą monarchinią w brytyjskiej historii, ostatecznie utwierdza miejsce Camilii w rodzinie królewskiej, w której początkowo była traktowana jak outsiderka. Przecina też spekulacje co do jej przyszłego tytułu po wstąpieniu księcia Karola na tron.

Karol i Camilla, wieloletni kochankowie, zawarli ślub cywilny w 2005 r. na zamku Windsor. Camilla była ulubionym tematem brytyjskich tabloidów od czasu tragicznej śmierci w 1997 r. pierwszej żony Karola, księżnej Diany.

Camilla wraz z Karolem regularnie reprezentuje rodzinę królewską

Już od długiego czasu Camilla wraz z Karolem regularnie reprezentuje rodzinę królewską podczas oficjalnych uroczystości.

Reklama

Tytuł "królowej małżonki" zwyczajowo przysługiwał w brytyjskiej historii żonie panującego. Jednak po ślubie Karola i Camilii zdecydowano, że, gdyby Karol został królem będzie jej przysługiwać jedynie tytuł "księżnej małżonki".

W przypadku małżonków panującej monarchini obowiązywała inna praktyka. Zazwyczaj zyskiwali oni jedynie tytuł "książę małżonek" - jak to miało miejsce w przypadku zmarłego w ub.r. męża Elżbiety II, księcia Filipa i męża królowej Wiktorii, księcia Alberta.

W niedzielę Elżbieta II stanie się pierwszą brytyjską monarchą w historii obchodzącym 70-lecie panowania. Jednak główne obchody Platynowego Jubileuszu - podobnie jak było to w przypadku poprzednich okrągłych rocznic panowania - odbędą się na początku czerwca.