Szef polskiej dyplomacji - pełniący obecnie funkcję przewodniczącego OBWE - przebywa z wizytą na Ukrainie. W czwartek Rau spotkał się z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą.

Reklama

Szef polskiej dyplomacji stwierdził, że to bardzo ważna wizyta, bo przebywa w Kijowie jako przewodniczący OBWE. Stanowimy bardzo szeroką, zróżnicowaną grupę 57 krajów, aczkolwiek nie wszystkie one podzielają podobne wartości i poglądy. Stąd pojawiają się spory w łonie tej organizacji - powiedział Rau. Zaznaczył jednocześnie, że OBWE posiada mechanizmy wspierające dialog i współpracę.

Rau wybiera się do Moskwy

Bardzo niepokoi nas sytuacja bezpieczeństwa w i wokół Ukrainy, zarówno w Donbasie, jak i jeśli chodzi o rosnącą obecność wojskową Rosji wzdłuż granicy Ukrainy i na Białorusi - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Podkreślił, że - jako przewodniczący OBWE - "będzie chciał zachęcać uczestniczące w tym konflikcie państwa do poszukiwania wspólnej płaszczyzny". Zaznaczył, że w tym kontekście w przyszłym tygodniu uda się do Moskwy.

Wspieranie formatu rozwiązywania konfliktów przez OBWE i rozwiązań pokojowych jest priorytetem dla Polski. Jest to struktura, która przewiduje odpowiednią misję monitorującą na Ukrainie, czyli ułatwienie dialogu i obserwacja w sposób nieuprzedzony wydarzeń na miejscu" - podkreślił Rau.