Rada Federacji przegłosowała zgodę jednogłośnie. Tekst postanowienia mówi, że „ogólna liczebność sił zbrojnych, rejony ich działania, zadania i czas przebywania poza terytorium Rosji są określane przez prezydenta”. Dokument, jak wynika z jego treści opublikowanej przez agencję RIA Nowosti, wchodzi w życie w momencie jego uchwalenia.

Reklama

O zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju, „zgodnie z umowami o przyjaźni i współpracy” z separatystycznymi tzw. Ługańską Republiką Ludową (ŁRL) i Doniecką Republiką Ludową (DRL) wnioskował Putin.

Umowy ratyfikowano we wtorek – po błyskawicznym zatwierdzeniu ich przez obie izby parlamentu, stosowne ustawy podpisał prezydent Rosji.

Dzień wcześniej Putin wydał dekret o uznaniu niepodległości DRL i ŁRL, powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie, i z ich liderami podpisał porozumienia o przyjaźni i współpracy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił działania Rosji jako „naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej państwa ukraińskiego”. Uznanie separatystów uznał za „akt agresji”.