Wcześniej agencja Ukrinform podała, że rozmowy mogą się rozpocząć o godz. 13:00 czasu polskiego, ale niewykluczone, że zostaną przełożone z powodu "problemów logistycznych delegacji ukraińskiej". Według tych doniesień delegacja rosyjska wyruszyła już w drogę na Białoruś.

Reklama

Kolejna runda negocjacji ma się odbyć w Puszczy Białowieskiej, tam gdzie poprzednia - podał Ukrinform.

Dotychczasowe ustalenia

Reklama

Będzie to już trzecia tura rosyjsko-ukraińskich rozmów. Jak informował Mychajło Podolak, jeden z negocjatorów po stronie ukraińskiej, po zakończeniu drugiej tury rozmów, 3 marca, "strony osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej". Jak wiadomo, mimo tych ustaleń strona rosyjska nie dopuściła do utworzenia korytarzy m.in. z Mariupola i Wołnowachy.

Podolak przyzna, że poza uzgodnieniem aspektów humanitarnych strona ukraińska nie uzyskała "rezultatów, na które liczyła".

Strona przekazywałą z kolei, że strony porozumiały się podczas negocjacji w niektórych punktach. Doradca Władimira Putina, Władimir Miedinski, który kierował rosyjską delegacją również wymienił jako ten punkt stworzenie korytarzy humanitarnych dla ewakuacji mieszkańców i możliwy czasowy rozejm. Miedinski powiedział, że ustalenia te są "znaczącym postępem" - relacjonuje portal dziennika "Kommiersant".

Pierwsza tura rozmów odbyła się 28 lutego na terytorium Białorusi przy granicy z Ukrainą.