"Rosjanie kontynuują rakietowe ostrzały obiektów infrastruktury przemysłowej i cywilnej i próbują prowadzić ofensywę na pewnych kierunkach" - czytamy w komunikacie. "Kontynuowane są naloty na Mariupol i trwa częściowa blokada Charkowa. Niepowodzeniem zakończyła się próba rosyjskiego szturmu miasta Marjinka w obwodzie donieckim" - przekazano.

Reklama

Sztab zwrócił uwagę na łamanie praw obywateli Ukrainy przez siły wroga na tymczasowo zajętych terytoriach. Zaznaczono, że mieszkańcom okupowanych terytoriów kradzione są albo pod groźbą zastosowania przemocy zabierane są samochody i cywilne ubrania w celu prowadzenia działań dywersyjnych.

Rosjanie prowadzą też "działania filtracyjne i poszukują osób, które miały związek ze służbą wojskową". W szkołach i na przyległych do nich terytoriach w zajętej części obwodu ługańskiego Rosjanie organizują szpitale polowe, magazyny broni, amunicji i sprzętu. W niektórych miejscowościach Rosjanie próbują "imitować wybory" i nielegalnie wybierać "organy samorządowe" wśród mieszkańców lokalnych wobec władz okupacyjnych.

Zapewniono, że ukraińskie siły utrzymują obronę, zadają strat wrogowi i stopniowo uwalniają miejscowości z rąk Rosjan.