Reklama

Po kilku dniach napięć między Zełenskim a Macronem w sprawie użycia słowa "ludobójstwo" odnośnie do zbrodni, popełnianych przez wojska rosyjskie w Ukrainie, czego Macron odmówił, doradca ukraińskiego prezydenta zapewnił o dobrych relacjach obu szefów państw po ich dwóch rozmowach telefonicznych, do których doszło w czwartek.

Słowa Macrona źle zrozumiane?

Z tego, co rozumiem, Emmanuel Macron mówi o prawnej definicji pojęcia ludobójstwa i o tym, że nad tą kwestią muszą pracować prawnicy – stwierdził Żowkwa w wywiadzie dla stacji BFM TV.

Reklama

Wkład Francji w dokumentację zbrodni

Możemy tylko podziękować panu Macronowi za wszystkich fachowców, którzy już pracują nad dokumentacją zbrodni wojennych, popełnionych przez Rosję w Buczy i innych miejscach. (...) Dla nas bardzo ważne jest, że Francja wnosi swój wkład – dodał doradca prezydenta Ukrainy.

Od kilku dni francuscy żandarmi oraz eksperci ds. balistyki i kryminalistyki pomagają władzom ukraińskim dokumentować zbrodnie popełnione przez siły rosyjskie w Ukrainie.

Dodatkowe środki na MTK w Hadze

Paryż obiecał również dodatkowe środki na Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze na pomoc w dochodzeniach prowadzonych w tym kraju.