Dziennik Gazeta Prawana logo

Podolak wylicza, czego potrzebuje Ukraina, żeby zwyciężyć z Rosją. 1000 haubic to dopiero początek

13 czerwca 2022, 11:07
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Mychajło Podolak
<p>Mychajło Podolak</p>/PAP Archiwalny
"Musimy zrównoważyć siły wroga pod względem ciężkiego uzbrojenia, aby zakończyć wojnę z Rosją i wyrzucić najeźdźców z Ukrainy; potrzeba nam: 1000 haubic kalibru 155 mm, 500 czołgów, 300 wyrzutni rakietowych, 2000 transporterów opancerzonych i 1000 dronów" - ocenił na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"15 czerwca w Brukseli zaplanowano (trzecie - PAP) spotkanie grupy kontaktowej ministrów obrony. Czekamy na decyzje" - dodał Podolak.

Dostawy broni dla Ukrainy

Pod koniec kwietnia szef resortu obrony USA Lloyd Austin poinformował o powstaniu międzynarodowej grupy kontaktowej koordynującej pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. Inicjatywa narodziła się po naradzie w Ramstein w Niemczech, w której uczestniczyli ministrowie obrony z 47 krajów, w tym Ołeksij Reznikow z Ukrainy. Posiedzenia nowego gremium miały odbywać się co miesiąc.

Podczas drugiego spotkania 23 maja Austin oświadczył, że po rozmowach w Ramstein broń Ukrainie dostarczyły m.in. Australia, Kanada i Wielka Brytania. Do wideokonferencji w maju dołączyły nowe kraje, które nie brały udziału w pierwszym spotkaniu grupy, w tym m.in. Austria, Bośnia i Hercegowina, Kolumbia, Irlandia i Kosowo.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj