Nie sądzę, że Wielka Brytania w ramach Unii Europejskiej i w swego rodzaju matrycy wspólnej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa, którą wtedy mieliśmy, byłaby na czele, jako pierwszy kraj europejski, który uzbroiłby Ukraińców, dając im środki potrzebne do obrony - mówił Johnson w rozmowie z amerykańską stacją CNN.

Reklama

Myślę, że to świadczy o kraju, który myśli o sprawach w inny sposób, który patrzy na świat z bardziej globalną perspektywą i jest ambitny. Nie oznacza to, że jesteśmy mniej europejscy. Nadal jesteśmy Europejczykami, ale myślę, że mamy bardziej globalne podejście - wyjaśnił szef brytyjskiego rządu.

Zapytany o to, czy Wielka Brytania ma się lepiej niż sześć lat temu, gdy była jeszcze w UE, Johnson odparł: - Ma się (lepiej). Podam przykład. Dzięki przyjętemu przez nas stanowisku mieliśmy niezależną agencję medyczną, która mogła zapewnić, że pierwsza na świecie szczepionka przeciw koronawirusowi, która została podana w Wielkiej Brytanii.

W czwartek minęło sześć lat od referendum, w którym Brytyjczycy - stosunkiem głosów 52 proc. do 48 proc. - opowiedzieli się za wystąpieniem z UE.

Reklama