-To naprawdę historyczny moment. Dla Finlandii, Szwecji, NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Oba kraje mają teraz status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle, w krajach członkowskich NATO będzie miał proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych. - Podpisanie protokołów akcesyjnych uruchamia proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich - powiedział Stoltenberg tuż przed podpisaniem protokołów przez ambasadorów państw Sojuszu.

Reklama

- Liczę, że państwa członkowskie NATO szybko ratyfikują protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii - oświadczył na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Stoltenberg przypomniał, że ratyfikacja protokołów akcesyjnych w przypadku ostatnich państw przystępujących do NATO trwała średnio około 12 miesięcy. Wyraził jednak nadzieję, że w związku z wojną na Ukrainie, Szwecja i Finlandia zostaną członkami Sojuszu szybciej.

Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że kraje te będą bezpieczniejsze, a Sojusz Północnoatlantycki stanie się silniejszy - powiedział w Brukseli Jens Stoltenberg.

Stoltenberg podziękował Turcji za "konstruktywne podejście" w procesie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. - Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę położyła się cieniem na pokoju w Europie, dlatego ważne jest, byśmy byli razem w tym niebezpiecznym momencie naszej historii - powiedział.

W zeszłym tygodniu w czasie szczytu NATO sojusz podjął historyczną decyzję o zaproszeniu do organizacji sąsiadującej z Rosją Finlandii i skandynawskiej Szwecji.