"Pierwszy pociąg przybył dziś rano do Kropywnyckiego (w środkowej Ukrainie). Kobiety, dzieci, osoby starsze, wiele osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wszyscy zostali powitani i zakwaterowani, wszyscy otrzymali pomoc" – napisała Wereszczuk na Telegramie.

Reklama

Wicepremier Ukrainy podziękowała lokalnym urzędnikom, organizacjom międzynarodowym i wolontariuszom za pomoc. Dołączyła do wpisu zdjęcia przedstawiające ewakuowanych, w tym dzieci i osoby z niepełnosprawnościami, wysiadających z pociągu.

Ukrinform przypomina, że Wereszczuk stanęła na czele powołanego przez ukraiński rząd zespołu, który ma zorganizować ewakuację mieszkańców obwodu donieckiego. Ewakuacja z terenów nieokupowanych przez Rosję ma trwać do początku sezonu grzewczego - przekazała ukraińska agencja.

Wereszczuk przyznała niedawno, że opuszczenie domów będzie dla mieszkańców wschodniej Ukrainy traumą, ale obowiązkowa ewakuacja stała się konieczna z powodu zniszczenia gazociągu dostarczającego gaz na teren obwodu donieckiego. - Bez dostaw gazu sezon zimowy będzie tam niesamowicie trudny - dodała.