Jak poinformowała w niedzielę telewizja CNN, powołując się na amerykańskie służby celne i graniczne, do przechwycenia imigrantów doszło w piątek i sobotę.

Reklama

Dramatyczny incydent

W jednym dramatycznym incydencie ponad 330 imigrantów z Haiti zostało uratowanych po tym, jak żaglówka, którą płynęli osiadła na mieliźnie w pobliżu archipelagu wysepek Florida Keys – poinformowała CNN.

Na opublikowanych na Twitterze zdjęciach i nagraniach wideo przez Straż Przybrzeżną USA widać łódź pełną ludzi, z których wielu było w pomarańczowych kamizelkach ratunkowych.

Niektórzy wyskoczyli z łodzi i zostali podjęci z wody. Tych, którzy wciąż byli na pokładzie, przeniesiono na łodzie Straży Przybrzeżnej – wyjaśniła CNN.

Według służb granicznych zatrzymano także ok. 150 kubańskich imigrantów, którzy zdołali dotrzeć na ląd.

Imigranci trafili do aresztu

113 imigrantów trafiło po wylądowaniu do aresztu, poddano ich medycznym badaniom przesiewowym. Dwóch zostało przewiezionych do lokalnego szpitala, gdzie leczono ich z powodu odwodnienia – sprecyzowała w niedzielę lokalna telewizja WFLA.

Przytoczyła wypowiedź szefa patrolu Waltera N. Slosara, który nazwał wydarzenie incydentem wiążącym się z bezpieczeństwem narodowym. Jak dodał władze usiłują zidentyfikować przemytników, którzy byli pośród imigrantów.

W marcu łódź z ponad 300 Haitańczykami dotarła do w Florida Keys przy pomocy przemytników.

Z danych służb granicznych wynika, że w 2021 roku do USA usiłowało się dostać blisko 50 tys. Haitańczyków. Do czerwca tego roku było ich niemal 40 tys.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski