- De facto już przeszliśmy drogę do NATO. De facto już udowodniliśmy zgodność ze standardami NATO. (...) Dzisiaj Ukraina składa wniosek, by zrobić to de iure. Zgodnie z procedurą, która będzie odpowiadać naszemu znaczeniu dla obrony naszej całej wspólnoty. W przyspieszonym trybie - oznajmił prezydent.

Reklama

"Gotowi do dialogu z Rosją, ale..."

- Ukraina jest gotowa do dialogu z Rosją, ale kiedy zmieni się jej prezydent - oświadczył Wołodymyr Zełenski.

Reklama

Jak podkreślał, "obecny prezydent Rosji nie wie, czym jest godność i uczciwość". - Więc jesteśmy gotowi do dialogu z Rosją, ale już z innym prezydentem Rosji - dodał.

"Kończymy demontaż rosyjskiego wpływu na Ukrainę, Europę i świat"

- Kończymy demontaż rosyjskiego wpływu na Ukrainę, Europę i świat - oświadczył Wołodymyr Zełenski. Zaapelował o deputowanych o poparcie ustawy, przewidującej nacjonalizację wszystkich rosyjskich aktywów na Ukrainie.

Prezydent podczas wystąpienia w formie wideo poinformował, że jego kraj składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym. Wniosek został podpisany przez szefa państwa, przewodniczącego parlamentu Rusłana Stefanczuka i ministra obrony Ołeksija Reznikowa.

- Rosja poprzez próbę aneksji ukraińskiego terytorium próbuje ukraść to, co do niej nie należy - oświadczył prezydent Ukrainy. Próby aneksji Zełenski ocenił jako "farsę". Zaznaczył, że Rosja poprzez "zabójstwa, znęcanie się, szantaż i kłamstwa chce napisać od nowa historię i przemalować granice". - Ukraina do tego nie dopuści - zapewnił.